Od kliku dni cały świat żyje katastrofą, która wydarzyła się w Libanie, jej przyczyną była saletra amonowa. Przyjrzyjmy się temu materiałowi.

Klasyfikacja saletry amonowej zgodnie z ADR

Klasyfikacja:

UN 2067 NAWÓZ NA BAZIE AZOTANU AMONOWEGO

KLASA 5.1 – materiał utleniający

Materiały utleniające to takie materiały, które same nie zawsze są palne, mogą jednak, w skutek wydzielania się tlenu, powodować zapalenie lub podtrzymywanie palenia innego materiału

Jeżeli ładunek nie przekracza 1000 kg to można zastosować wyłączenie 1.1.3.1(C)

Co wydarzyło się w Bejrucie?

W Bejrucie w stolicy Libanu doszło 04.08.2020 do potężnej eksplozji. Zginęło co najmniej 100 osób, ok. 4 tys. zostało rannych, setki osób uznano za zaginione. Ponadto w porcie w Bejrucie zmieciony z powierzchni ziemi został terminal zbożowy, przez który przechodzi 80 proc. importu do Libanu. Przyczyną wybuchu były chemikalia, w tym saletra amonowa, która była przechowywana w porcie przez lata.

Czym jest saletra amonowa?

Saletra amonowa (inaczej azotan amonu) jest bezbarwnym związkiem chemicznym, który ma właściwości utleniające. To oznacza, że przy podgrzewaniu stopniowo rozkłada się na wodę i podtlenek azotu. Z racji tego, że rozkład może prowadzić do eksplozji, azotan amonu często bywa składnikiem materiałów wybuchowych.

Saletra amonowa nie pali się. Jednakże będzie aktywnie wspierać i zwiększać szybkość spalania w obecności materiałów łatwopalnych lub palnych, nawet przy braku tlenu.”

Po podgrzaniu topi się, rozkłada i uwalnia toksyczne gazy, w tym tlenki azotu (NOx) i amoniak (NH3). Przy nadmiernym ogrzaniu (np. podczas pożaru) może spowodować wybuch w zamkniętej przestrzeni.

Katastrofy z udziałem azotanu amonu.

W związku z tym był też przyczyną kilku katastrof przed eksplozją w Bejrucie. W 2013 r. doszło do wybuchu w fabryce nawozów sztucznych w miejscowości West w stanie Teksas w USA. W jego wyniku zginęło 15 osób, 160 zostało rannych.

Saletra amonowa została również wykorzystana w zamachu na World Trade Center 26 lutego 1993 r. Wówczas w podziemnym garażu pod wieżą północną eksplodowała ciężarówka z 700 kg azotanu amonu. Zginęło sześć osób, ponad 1 tys. zostało rannych.

Azotanu amonu użył również w 1995 r. Timothy McVeigh. W połączeniu z kilkuset litrami rozpuszczalnika i materiału tovex używanego kiedyś w górnictwie uzyskał mieszankę wybuchową, którą załadował do furgonetki i zaparkował przed gmachem budynku mieszczącego biura rządowych agencji. W wyniku eksplozji zginęło 168 osób, wiele zostało rannych, a akcja ratunkowa trwała kilka dni.

Ważną lekcją z tych katastrof jest świadomość i znaczenie odpowiedniego magazynowania i zabezpieczenia materiałów niebezpiecznych.

Zarówno ten wpis jak i wszystkie treści zawarte na niniejszej stronie mają charakter tylko i wyłącznie ogólnoinformacyjny. Nie powinny być rozumiane jako doradztwo.